Ból pleców może ostrzegać, że umrzesz młodo

Ból pleców może ostrzegać, że umrzesz młodo

Ból pleców może ostrzegać, że umrzesz młodo

– Niedawne badania wykazały, że środki przeciwbólowe są nieskuteczne w radzeniu sobie z  bólem pleców

– Naukowcy stwierdzili, że osoby, które cierpią na bóle pleców są o 13% bardziej narażone na wczesną śmierć

– Określono związek między problemami z kręgosłupem a umieralnością za pomocą przeprowadzonych badań na prawie 4390 bliźniętach

Ignoruj ból pleców na własne ryzyko

Pomimo faktu, że dolegliwości kręgosłupa są powszechnym problemem na całym świecie, naukowcy ostrzegają, że mogą być one przyczyną przedwczesnej śmierci. Nowe badania sugerują, że osoby cierpiące na opisywane problemy są o 13 % bardziej skłonne umrzeć wcześniej z jakiejkolwiek przyczyny. Eksperci twierdzą, że odkrycie może stanowić poważne zagrożenie, szczególnie, że ostatnio leki przeciwbólowe okazały się nieefektywne w skutecznym leczeniu chorób kręgosłupa.

Do tej pory niewiele badań miało na celu ocenę potencjalnej obniżonej długości życia związanej z bólami kręgosłupa w starzejącym się społeczeństwie. Jednak naukowcy z  Uniwersytetu w Sydney ocenili związek pomiędzy współczynnikami zgonów i bólem kręgosłupa u 4390 bliźniąt w wieku powyżej 70 lat.

Autor badania, doktor Paulo Ferreria, w  publikacji na łamach „European Journal of Pain” (z ang. „Europejski Dziennik Bólu”) powiedział:

„Jest to znaczące odkrycie, ponieważ wiele osób uważa, że ból pleców nie zagraża życiu”.

„Te odkrycia warunkują dalsze badania, ponieważ chociaż istnieje wyraźny związek między bólem pleców a umieralnością, nie wiemy jeszcze dlaczego tak się dzieje.”

„Ból kręgosłupa może być częścią złego stanu zdrowia i słabszego funkcjonowania organizmu, co zwiększa ryzyko śmiertelności.”

Doktor Matthew Fernandez, również zaangażowany w badania, powiedział:

„Ból pleców powinien być rozpoznany jako istotny czynnik współzachorowalności, który może mieć wpływ na długowieczność i jakość życia ludzi.”

Ibuprofen nie działa na bóle pleców

Nie ma sensu brać ibuprofenu jeśli chce się wyleczyć ból pleców – niedawno przeprowadzone badania sugerują, że taka forma leczenia nie działa.

Australijscy naukowcy odkryli, że powszechne leki dostępne bez recepty zapewniają ulgę średnio jednemu pacjentowi na sześciu badanych.

W rzeczywistości, osoby dorosłe, które biorą tanie tabletki przeciwbólowe, są trzy razy bardziej narażone na wrzody żołądka, jak wykazały badania.

Ból pleców, uznawany za najwyższy czynnik przyczyniający się do niepełnosprawności na świecie, zazwyczaj może zostać uleczony na przestrzeni kilku tygodni lub miesięcy.

Uważa się, że dotyka on około 80% ludzi w pewnym momencie ich życia, w większości przypadków będący spowodowanym przez utrzymywanie nieprawidłowej postawy przez dłuższy czas lub podnoszenie ciężkich przedmiotów.

Połowa osób dotkniętych tą dolegliwością zazwyczaj doświadcza nawrotu problemu w  przeciągu roku, a u niektórych ból pleców może trwać latami lub powracać falami.

W przeszłości większość pacjentów z bólem pleców otrzymywała receptę na środek przeciwbólowy. Jednak ostatnie badania pokazują, że w rzeczywistości nie ma skutecznych leków na ten problem, a jedynym sposobem leczenia jest zmiana złych nawyków (eliminacja garbienia, przyzwyczajenia do zachowywania niewłaściwej postawy), rozciąganie i  ćwiczenia.

Badania pokazały że paracetamol jest nieefektywny w walce z bólem pleców, a silniejsze leki przeciwbólowe są zarówno nieskuteczne, jak i nie przynoszą trwałej poprawy. Są również bardzo niebezpieczne.

Jak zadbać o kręgosłup, aby zniwelować problem bólu pleców i zachować prawidłową postawę w każdej pozycji?

Spróbuj 25 sposobów na garbienie i ból pleców 

Opracowany przez nas 37-stronnicowy eBook „25 sposobów na garbienie i ból pleców” udostępniamy absolutnie za darmo! Znajdziesz go tutaj.

Praktyczne porady odnośnie utrzymywania naszych pleców w jak najlepszej kondycji można też znaleźć w innych wpisach na naszym blogu:

Od 2016 roku HealthyBack pomaga osobom pracującym na siedząco uwolnić się od bólu pleców i przestać się garbić. Sprawdź jak to robimy na naszej stronie: HealthyBack.pl

Źródła:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *